Zdolna do zjednoczenia pokoleń, klas i narodów, można powiedzieć, że piłka nożna to sport, który ma najwięcej fanów na całym świecie. Ten sport jest tak popularny, że w czasie słynnego sporu o mistrzostwo świata firmy dają wolne swoim pracownikom, aby oglądać mecze. A jeśli chodzi o mecze, mimo że każdy kibic oczekuje pozytywnego wyniku na koniec dla swojej drużyny, to uczucie zaskoczenia jest jednym z największych uroków 90 minut gry. W piłce nożnej każdy wie, jak zaczyna się mecz, ale nikt nie może sobie wyobrazić, jak będzie się toczyć i trwać. Jeśli chcesz cieszyć się oglądaniem meczu na swoim telewizorze bez przejmowania się o promienie słoneczne padające z okna, to polecamy rolety lub zasłony od Schuette Shop – również wielkiego fana piłki nożnej! Przeżywaj mecz bez żadnych przeszkód!

Pełna możliwości i moc doprowadzenia ludzi do mieszanki uczuć między smutkiem, radością, niepokojem i ulgą w ciągu kilku sekund — to właśnie piłka nożna, na swojej trajektorii, składa się z niezwykłych historii i ciekawych przypadków, o których nie wszyscy wiedzą. Poniżej znajdziesz niektóre z nich.
Pierwszy Puchar był w Ameryce Południowej
Pierwsze Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbyły się w Urugwaju w 1930 roku, a gospodarze zdobyli tytuł zawodów pokonując w wielkim finale Argentynę.
We wszystkich pucharach grał tylko jeden kraj
Od czasu powstania mundialu w 1930 roku, Brazylia jest jedynym krajem, który brał udział we wszystkich edycjach mundialu. Ponadto brazylijska drużyna jest największym mistrzem męskiej piłki nożnej, jako jedyna ma na swoim koncie pięć pucharów świata.
Płaszcz patrona Brazylii
W 1958 roku Brazylia działała już w mundurze „canarinho” w kolorze żółtym. W meczu ze Szwecją kolory powtórzyły się i w tym momencie powstały niebieskie koszulki. Nowym odcieniem błękitu byłby kolor płaszcza Nossa Senhora da Aparecida, patronki Brazylii.
Piłka wykonana z pęcherza wołowego
Pierwszą piłkę nożną wykonano z garbowanej skóry (capotão), a komorę powietrzną stanowił pęcherz wołu. W 1958 roku pęcherz ustąpił miejsca gumowej dętce, ale w deszczowe dni piłki przemoczyły się i ważyły dwa razy więcej. W 1994 roku piłki zaczęły stawać się lżejsze dzięki obecności polimerów. Jako powłokę zastosowano poliuretan, a warstwy wewnętrzne — polistyren, jako że komory zostały wykonane z lateksu.
W 1983 roku ukradziono puchar!
Trofeum Pucharu Świata było używane w dwóch wersjach:
- Puchar Julesa Rimeta, od 1930 do 1970 roku, który nosił imię pierwszego prezydenta FIFA, organu zarządzającego piłką nożną;
- oraz Trofeum Pucharu Świata, używane od 1974 roku do dziś.
W pierwszych edycjach puchar mógł posiadać zwycięski kraj, który wygrał trzy edycje Pucharu Świata, co przydarzyło się Brazylii po zwycięstwach w 1958, 1962 i 1970 roku. Po tri-mistrzostwach w Brazylii FIFA przygotowała nowy puchar, tym razem nie pozwalając na ostateczne dostarczenie go zwycięzcom.
W 1983 roku Jules Rimet został skradziony w Brazylii, a kilka dni później odkryto, że został przetopiony. W 2015 roku część pucharu odnaleziono w podziemiach siedziby FIFA w Zurychu w Szwajcarii.
Liczby na koszulkach — kiedy zaczęto ich używać i po co?
Numeracja na strojach zawodników pojawiła się dopiero w 1933 roku. W FA Cup, między Evertonem a Manchesterem City, jedna drużyna numerowała koszulki od 1 do 11, a druga od 12 do 22. W Brazylii numeracja została wprowadzona w 1947 roku, a w 1950 roku pomysł dotarł do Pucharu na świecie. Numeracja ułatwiła identyfikację zawodników dla spikerów, fotografów itp.
Mamy nadzieję, że dla fanów piłki nożnej kilka tych ciekawostek było ciekawych! Nie zapomnijcie o tym, by przygotować się na oglądanie meczu i zapewnić sobie komfortowe warunki!